İngilizce gramer öğrenmenin en kolay yolu nedir?

Soru

Merhabalar, son zamanlarda İngilizce öğrenmeye ve konuşmaya fazlasıyla merak saldım. Şu anda yaptığım testlere göre B1 seviye İngilizceye sahibim, fakat cümleleri kurarken veya İngilizce düşünmeye çalışırken İngilizce zamanları tam olarak doğru bir şekilde kullanamıyorum. Bu konuda desteğinize ihtiyacım var. İngilizce gramer öğrenmek için önerdiğiniz yöntemler nelerdir? Önerdiğiniz İngilizce gramer kitabı veya İngilizce gramer pdfleri var mıdır?

in progress 0
candanmesten 4 ay 2 Cevaplar 62 views 0

Cevaplar ( 2 )

 1. Merhaba,
  İngilizce dilbilgisi konusu, İngilizce öğrenen herkes için son derece gereklidir. Üstelik bu gereklilik İngilizcenin ileri seviyeleri için geçerli olmayıp; daha İngilizce öğrenilen ilk anlardan itibaren önemini korumaktadır. Bunun nedeni de, kişilerin kendini ifade etmesi için kurması gereken cümlelerin ancak İngilizce gramer kurallarının bilince kullanabiliyor olmasıdır. 

  Tam olarak hangi zamanları biliyorsunuz ya da ne kadar bilgi sahibisiniz bilmiyorum ama kısaca İngilizce gramer konu anlatımı aktarmak istiyorum. İngilizcede genel olarak Present, Past ve Future Tense’ler vardır. Bunlar; şimdiki, geçmiş ve gelecek zamanlara karşılık kullanılmakta olup; bunlara ek olarak alt dallarında çeşitli zamanlar da mevcuttur. İngilizcede toplam 12 adet zaman vardır ve bu zamanların 4 tanesi geçmiş zamanı (past), 4 tanesi şimdiki zamanı (present), 4 tanesi ise gelecek zamanı (future) ifade etmektedir.  

  Bunlar sırasıyla: Simple Present Tense, Present Continuous Tense, Future Tense, Future Continuous Tense, Past Tense, Past Continuous Tense, Present Perfect Tense, Present Perfect Continuous Tense, Past Perfect Tense, Future Perfect Tense, Past Perfect Continuous Tense, Future Perfect Continuous Tense’dir. 

  İnternet sitelerinde karşınıza çıkan gramer testi ya da kurumların size yaptığı çeşitli sınavlar büyük ölçüde doğruluk arz etmektedir. Bunun nedeni buralarda sorulan İngilizce dilbilgisi soruların uygun seviyelerde bilmeniz gereken konulardan oluşmasıdır ve belli seviyelerde bildiğiniz konuların da genellikle benzer olduğu gerçektir. İngilizce gramer seviyenizi geliştirmek için çeşitli eğitim kurumlarının kitaplarını tercih edebilirsiniz. Bunlar: Oxford ya Cambridge Üniversiteleri yayınlarıdır. Bu yayınlar evrensel eğitim metotlarını öğrencilerine uyguladıklarından genellikle doğru sonuçlar vermektedir. 

  Aynı zamanda internet üzerinden de çeşitli araştırmalar yapabilir ve kendiniz için İngilizce gramer pdfleri de bulabilirsiniz. Bu pdfler İngilizce ya da Türkçe konu anlatımlı olabilir ancak İngilizce konu anlatımlı kaynaklar sizin için her zaman daha faydalı olacaktır. 

  Son olarak, gramer İngilizce seviyenizi geliştirmek için birkaç farklı yol denemeniz mümkündür. Bunların ilki öncelikle yukarıda anlatılan türden bir İngilizce gramer kitabını kendi seviyenize göre alıp çalışmanızdır. Buradaki konular seviyelere göre çeşitli zorluklardan oluşmakta ve zaman içinde de zorluk seviyesi artmaktadır. İngilizcede en önemli zamanları öğrenerek işe başlayabilir ve daha sonra öğrendiğiniz zamanlarla ilgili bolca örnek cümle kurmalısınız. 

  İngilizce düşünce sorununu yenmek için ise İngilizce dilbilgisi kurallarını öğrenmek her ne kadar gerekli olsa da; yapılması gereken tek şey bu değildir. Gerek İngilizce grameri etkili kullanmak, gerek İngilizce düşünmek için İngilizce kelime bilginizin son derece üst seviyede olması ve İngilizce cümle kurmaktan korkmamanız gerekmektedir. Sıklıkla İngilizce kelime çalışması yapılmalı ve kelimeler öğrenilirken İngilizce tanımları da incelenmelidir. Bu sayede bir kelimeyi İngilizce cümleyle nasıl tanımlanabileceği konusunda da fikir sahibi olunabilmektedir. 

  Gramer İngilizce seviyenizi ilerletmek için bol bol kitap, gazete, dergi gibi basılı kaynakları okuyabilir, cümle dizilişlerini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda cümlelerin söylenişlerine aşina olmak da dolaylı olarak size fayda sağlamaktadır. Bunun için seviyenize uygun olarak film ya da dizileri İngilizce altyazılı olarak takip edebilirsiniz. 

  Tüm bunları yaptıktan yani genel olarak İngilizce dilbilgisi kurallarını öğrenip, kelime bilginizi de artırdıktan sonra yapmanız gereken bir diğer şey ise: İngilizce çeşitli metinler kaleme almaktır. Bunun nedeni öğrenilen dilbilgisi kurallarının artık kalıcı hale getirilmeli ve İngilizce kelime ezberinin de kalıcı hale getirilmesidir. Bu nedenle İngilizce düşünme sorununuzu yenmek, İngilizce gramer seviyenizi geliştirmek için ilk etapta İngilizce gramer konu anlatımını öğrenmeli, kelime çalışmaları yapmalı ve bol bol metin okuyup yazmalısınız.

 2. Üzgünüm, özel bir cevap.

Bir yorum bırak.

Gözden Geçir
Gözden Geçir