En Etkili Pratik İngilizce Öğrenme Yolu Nedir?

Soru

Selam, sizlere göre en etkili pratik İngilizce geliştirme yolları nelerdir? Örneğin, İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek için yaptığınız şeyler hakkında bilgi verebilirsiniz. Ben oyun oynamayı çok sevdiğim için genellikle İngilizceyi oyunlardan öğrenmeye çalışıyorum. Aklınızda İngilizce geliştiren oyunlar varsa bana önerebilir misiniz?

in progress 0
baturayediz 4 ay 2 Cevaplar 58 views 0

Cevaplar ( 2 )

 1. Selam,

  İngilizce öğrenmeye yoğun olarak heves ettiğim bir dönem oldu, hala da İngilizce öğrenmeye devam ediyorum ancak kendimi büyük ölçüde geliştirdim. Deneyimlerimi sizinle de paylaşmak isterim. İngilizce geliştirme konusunda yapılabilecek yöntemler genel olarak şunlardır. 

  Öncelikle ilk etapta İngilizce gramer kurallarını öğrenmeniz son derece önemlidir. Bildiğiniz üzere İngilizce 4 ana bölüme ayrılmaktadır. Bunlar: reading (okuma), listening (dinleme), writing (yazma) ve speaking (konuşma) şeklindedir. İngilizce geliştirme yollarında ilk olarak dilbilgisi kurallarını öğrenerek başladım. Bu dört alanda da başarılı olmak yani anlamak, konuşmak, yazmak için İngilizce dilbilgisi kurallarını bilmek son derece önemlidir. Çünkü dil bilgisi kurallarını bilmiyorsanız, okuduklarınızı ve dinlediklerinizi anlayamaz, yazı yazamaz ve kendinizi ifade edemezsiniz. Bu nedenle ilk etapta genel hatlarıyla İngilizce gramer bilgisi edinmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Bu konuda gibi Longman ve Cambridge yayınlarının kitaplarından yararlanabilir ve BBC gibi internet sitelerine de yönelebilirsiniz. 

  İngilizce geliştirme yolları arasında yer alan en etkili yöntem ise bence İngilizce kelime öğrenmekten geçmektedir. İngilizce kelime öğrenmek için tercih edilen birkaç yaygın yöntem mevcut, sizinle bunları paylaşmak isterim. Ancak sizin de yapmış olduğunuz İngilizceyi oyun oynayarak öğrenmek de son derece etkili. İngilizceyi geliştiren oyunlar ile ilgili birkaç öneri ise şunlardır: The Grammar of Doom, Wordshake, ESL Crossword Puzzles, Freerice, Scrabble, ABC Countdown, Word Whomp, Boggle, Call of Duty.

  Ancak elbette pratik İngilizce öğrenmek için yapılacak tek şey oyun oynamak değildir. İngilizce geliştirmek için yapılabilecek pek farklı yol mevcuttur. Bunların ilki: İngilizce kelime öğrenmek için İngilizce defter tutmak ya da kelime kartları hazırlamaktır. Bahsedilen tüm İngilizce öğrenme yöntemleri arasında en uygun olanı çalışma metodunuza göre belirleyebilirsiniz. 

  İlk kelime öğrenme yöntemi olarak sizlere sunulacak olan öneri: kendinize notlar hazırlayarak ve bunları tekrar ederek ilerlemek olarak verilebilir. Küçük kartlara her gün öğrendiğiniz kelime isimlerini ve anlamlarını yazarak – dilerseniz kelime okunuşlarını da yazabilir-  bunları tekrar edebilirsiniz. Hatta dilerseniz arkadaşlarınızla ya da ailenizden biriyle bunu yapabilir, eğlenceli bir oyun gibi de yararlanabilirsiniz. 

  Kelime kartları hazırlamanın yanında yaygın olan bir diğer kelime öğrenme yolu ise, kelime defteri hazırlamak olarak bilinmektedir. Fihrist olarak da bilinen telefon numarası defterine alfabetik sıraya göre kelimeleri yazarak ve bunlarla ilgili bir cümle örneği de yazarak kelime öğrenme sürecinizi hızlandırabilir ve kelimeleri yazılı olarak da bir arada tutabilirsiniz. 

  Sevdiğiniz türlerde İngilizce şarkılar dinlemek de İngilizce speaking geliştirme ve İngilizce listening geliştirme yollarından biridir. Sevdiğiniz türlerde İngilizce şarkı dinlerken İngilizce öğrenmeniz son derece kolay olacaktır. Şarkılarla İngilizce öğrenmek için yeni İngilizce şarkılar keşfetmeye ek olarak şarkıları dinlerken şarkının sözlerini internetten eş zamanlı olarak açmak da gerekmektedir. Şarkıyı dikkatli bir şekilde dinlemek, kullanılan kelimelerin telaffuzunu öğrenmeye çalışmak ve daha sonra ise şarkıya eşlik etmeye çalışmak İngilizce öğrenmek için etkilidir.

  İngilizce dizi, film ya da programları izlemek de İngilizce öğrenmek için etkili ve bir o kadar da yaygın olarak kullanılan yollardandır. İngilizcemi geliştirmek istiyorum amacıyla yola çıkan herkes İngilizce dizi ya da film izleyebilmektedir. Sevdiğiniz herhangi türdeki dizileri izlemeniz İngilizce öğrenirken keyif almanız ve sıkılmamanız için faydalı olacaktır. Netflix, BluTv gibi online dizi ya da film izleme platformları aracılığıyla okula ya da işe giderken çeşitli içerikler izleyebilir ve bu sayede yolculuğunuzu da keyifli hale getirebilirsiniz. 

  En etkili pratik İngilizce öğrenmek için verebileceğim son öneri ise İngilizce kitaplar, gazeteler ve dergiler okumanız şeklindedir. İngilizce geliştirmek için seviyenize uygun olan kitapları, gazete, dergi ve çeşitli basılı kaynakları okuyabilirsiniz. Yazıları okurken ilk etapta zorlanılıyor ve pek bir şey anlaşılmıyor gibi olsa da; yılmadan pes ettiğinizde İngilizce öğrenmeniz kaçınılmazdır. 

  Seviyenize uygun olan haberleri okumak için Levels In English sitesine girebilir aynı zamanda Newsweek ya da The Guardian gibi gazeteleri de inceleyebilirsiniz. Buna ek olarak BBC’nin web sitesine girerek oradan çeşitli kaynaklara erişim sağlayabilri ya da internet aracılığıyla seviyenize uygun pek çok metin de bulabilirsiniz.

  İngilizce kitap okurken anlaşılmayı kolaylaştırmak adına Türkçe halini bildiğiniz hikaye kitaplarından başlayabilir, böylece anlamak için de çok çaba sarf etmezsiniz. Penguen Readers, Mira Publishing gibi yayınevlerinin çıkardığı seviyenize uygun kitapları da tercih edebilirsiniz.

 2. MERHABA:

  ~~İngilizce en basit dergiler,kitaplar helede müzik dinliyceksin bulmacada çok yararlıdır bunları bakarsan iyi olabilirsin.

  ~~kolay gelsin

Bir yorum bırak.

Gözden Geçir
Gözden Geçir